9.10.2015: Συνέντευξη τύπου για τις συνδικαλιστικές διώξεις

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ: Στις 12 Οκτώβρη 2015 παραπέμπονται σε δίκη τρία (3) μέλη του Κεντρικού Συμβουλίου της Ομοσπονδίας Διοικητικού Προσωπικού Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, οκτώ (8) μέλη των συλλόγων Διοικητικού Προσωπικού του ΕΚΠΑ και τρία (3) μέλη του Διοικητικού Προσωπικού του ΕΜΠ. Η κατηγορία είναι ότι κατά τη διάρκεια των μεγάλων κινητοποιήσεων του κλάδου μας ενάντια στη διαθεσιμότητα, «με πρόθεση δεν συμμορφώθηκαν» προς την απόφαση του δικαστηρίου που κήρυξε παράνομη την απεργία για την 25η και την 26η Νοεμβρίου του 2013 και «απείχαν των υπηρεσιακών τους καθηκόντων συμπαρασύροντας στην αποχή τους αυτή και την πλειονότητα των διοικητικών υπαλλήλων, μελών των Συλλόγων τους». Καταγγέλλουμε αυτές τις διώξεις ως συνδικαλιστικές, γιατί είναι διώξεις που βάζουν στο στόχαστρο εκλεγμένους συνδικαλιστές και μέλη σωματείων, οι οποίοι δρούσαν σύμφωνα με τις αποφάσεις των συλλογικών τους οργάνων. Καταγγέλλουμε αυτές τις διώξεις ως πολιτικές, γιατί:  πολιτική ευθύνη υπάρχει τόσο στη συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ που τις ξεκίνησε όσο και στη συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ που τις συνεχίζει.  συνδέονται με το πανεπιστήμιο που ονειρεύονται, το πανεπιστήμιο της αγοράς, όπου δεν χωράνε συνδικαλιστικές ελευθερίες, διεκδικήσεις, δικαιώματα για φοιτητές κι εργαζόμενους.  επιδιώκουν να προετοιμάσουν το δρόμο για τις σχεδιαζόμενες αλλαγές στον συνδικαλιστικό νόμο, στην κατεύθυνση περιορισμού ή και πλήρους κατάργησης των δικαιωμάτων των εργαζομένων και ειδικά του δικαιώματος στην απεργία  επιχειρούν να κάμψουν την αντίδραση των εργαζομένων στα νέα μέτρα-λαιμητόμο, όπως χρόνια έκαναν οι διάφορες (συγ)κυβερνήσεις σέρνοντας στα δικαστήρια τους αγωνιζόμενους απεργούς ναυτεργάτες, εκπαιδευτικούς, εργαζόμενους στο μετρό, στήνοντας αγροτοδικεία και μαθητοδικεία. Δηλώνουμε ότι και αυτή η προσπάθεια τρομοκράτησης θα πέσει στο κενό. Καλούμε διδάσκοντες, φοιτητές, εργαζόμενους, μέσα κι έξω από το Πανεπιστήμιο, να καταδικάσουν τη δίωξη. Απαιτούμε από τη νέα συγκυβέρνηση να αναλάβει την ευθύνη να σταματήσουν εδώ και τώρα οι διώξεις των εργαζομένων στα πανεπιστήμια. Συμμετέχουμε στην 24ωρη απεργία που αποφάσισε η Ομοσπονδία του κλάδου μας για τις 12 Οκτώβρη. Καλούμε στη συνέντευξη τύπου που διοργανώνει ο Σύλλογός μας την Παρασκευή 9 Οκτώβρη στις 10:00 πμ στην Κεντρική Βιβλιοθήκη του ΑΠΘ.

Θεσσαλονίκη, 8/10/2015