στάση εργασίας την Τρίτη 12/2/13 από τις 11 πμ μέχρι το τέλος του ωραρίου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το στραγγαλισμό της φοιτητικής μέριμνας Με αφορμή το θλιβερό περιστατικό του τραυματισμού συναδέλφου από φοιτητή στο εστιατόριο της φοιτητικής εστίας

Αρ. Πρωτ. 86                                                                                  Θεσσαλονίκη, 8-2-2013

Προς τα μέλη του συλλόγου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΣΤΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Με αφορμή το θλιβερό περιστατικό του τραυματισμού συναδέλφου από φοιτητή στο εστιατόριο της φοιτητικής εστίας, το ΔΣ αποφασίζει στάση εργασίας την Τρίτη 12/2/13 από τις 11 πμ μέχρι το τέλος του ωραρίου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας.Η απαξίωση και ο οικονομικός στραγγαλισμός της φοιτητικής μέριμνας φέρνει σε απόγνωση φοιτητές και εργαζόμενους. Η διεκδίκηση δωρεάν σίτισης και στέγασης για όλους τους φοιτητές αφορά όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα. Σε αυτή τη βάση και με τέτοιους όρους πρέπει να διεκδικείται. Φαινόμενα ατομικής βίας είναι καταδικαστέα, οι δράστες τους θα πρέπει να απομονώνονται. Η μόνη συμβολή που μπορεί να έχουν τέτοιες συμπεριφορές στην κοινή διεκδίκηση είναι να ενισχύουν τη διχόνοια και να συκοφαντούν τους αγώνες.Καλούμε τους συλλόγους φοιτητών να συντονίσουν τον αγώνα τους με τον σύλλογό μας ώστε μαζί να αναδείξουμε το αίτημα για ενίσχυση της φοιτητικής μέριμνας, και να παλέψουμε για τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκλειστικά δημόσια και δωρεάν.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Ο Πρόεδρος                            Ο Γενικός Γραμματέας