Κάλεσμα προς την ακαδ. κοινότητα

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Α.Π.Θ.

(Μέλος Ο.Δ.Π.Τ.Ε.)

Τηλ: 2310 995368 – 2310 996751 | Fax: 2310 995364 – 2310 996725 | www: syllogos-dp.web.auth.gr | email: ds-dp@auth.gr

Θεσσαλονίκη, 26-11-2012

Προς τα μέλη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας

ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΙΔΑΧ

Με την ψήφιση του Ν. 4093/12 στα μέσα του Νοέμβρη η εργασιακή πραγματικότητα των διοικητικών υπαλλήλων άλλαξε δραματικά προς το χειρότερο: Σχεδόν 100 συνάδελφοι απειλούνται να τεθούν σε διαθεσιμότητα. Αυτό σημαίνει ότι θα σταματήσουν να δουλεύουν στις υπηρεσίες του ΑΠΘ, και αφού θα αμείβονται για έναν χρόνο με το 75% του μισθού τους στη συνέχεια θα απολυθούν. Εδώ και δυο βδομάδες νομοθέτες / υπουργοί γράφουν και σβήνουν, προσθέτουν και αφαιρούν προϋποθέσεις, ερμηνεύουν κατά το δοκούν μπας και καταφέρουν να κρύψουν το έγκλημα: Ότι ο σκοπός τους είναι να απολύσουν κόσμο από το δημόσιο, ότι στρατηγική τους επιδίωξη είναι όχι να διορθώσουν τα κακώς κείμενα του δημοσίου αλλά να το ισοπεδώσουν και να το παραδώσουν βορά στους εργολάβους / μεγαλοεπιχειρηματίες που τρίβουν τα χέρια τους.

Η απόπειρα απόλυσης των 100 είναι μόνο η αρχή, με τη νέα χρονιά καινούριες «ρυθμίσεις» θα έρθουν και ποιος ξέρει πόσους και ποιους θα αφορούν τότε. Καλούμε κάθε εργαζόμενο, φοιτητή, καθηγητή να στηρίξει τον δίκαιο αγώνα μας, να σταθεί στο πλευρό των διοικητικών υπαλλήλων. Καλούμε τα συνδικαλιστικά τους όργανα να συντονιστούν με τον σύλλογό μας και να πάρουμε κοινές πρωτοβουλίες για συλλαλητήρια – συγκεντρώσεις – πορείες – εκδηλώσεις. Για να βροντοφωνάξουμε προς κάθε κατεύθυνση ότι δεν θα αφήσουμε να απολυθεί κανένας. Για να μπει τέρμα στην υποβάθμιση με προσλήψεις και όχι απολύσεις, με γενναία χρηματοδότηση για το πανεπιστήμιο. Για τριτοβάθμια εκπαίδευση αποκλειστικά δημόσια και δωρεάν, απαλλαγμένη από εργολάβους και επιχειρηματίες, με αποκλειστικό στόχο τη μόρφωση και την ικανοποίηση των αναγκών του λαού μας.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Ο Πρόεδρος                            Ο Γενικός Γραμματέας