Στάση εργασίας ενάντια σε απόλυση εργολαβικού

Συναδέλφισσες- συνάδελφοι,

Ο Σύλλογος Διοικητικού Προσωπικού Α.Π.Θ. καταγγέλλει την άδικη, καταχρηστική και εκδικητική απόλυση του Προέδρου του νεοσύστατου σωματείου Εργαζομένων  στις Εργολαβίες του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, Μάκη Ευθυμιάδη, ο οποίος απολύθηκε την 1η του Γενάρη.

Η απόλυση του συναδέλφου εργολαβικού εργαζόμενου έρχεται ως τιμωρητική απάντηση στην προσπάθειά του να οργανώσει τους συναδέλφους εργολαβικούς, να τους πείσει ότι συλλογικά και οργανωμένα μπορούν να προστατευτούν από τις αυθαιρεσίες της εργοδοσίας και να διεκδικήσουν αυτά που δικαιούνται καθώς και στο ότι πρωτοστάτησε στη δημιουργία του συλλόγου τους.

Παρόλο που η απόφαση του Δικαστηρίου τον ορίζει Πρόεδρο της προσωρινής διοίκησης του σωματείου, η εργοδοσία και η διοίκηση του Α.Π.Θ. καταπατούν την εργατική νομοθεσία, που έστω και προσχηματικά, προστατεύει τους εκλεγμένους και τα ιδρυτικά μέλη ενός σωματείου από απόλυση.

Προκηρύσσουμε στάση εργασίας την Πέμπτη 13 Γενάρη από τις 10 π.μ. έως τη  1 μ.μ. και καλούμε τους εργαζόμενους του ΑΠΘ σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας  μαζί με τον σύλλογο των Εργολαβικών υπαλλήλων, έξω από το κτήριο της Διοίκησης στις 10 π.μ.. Καλούμε όλους τους συναδέλφους να παρευρεθούν, απαιτώντας την άμεση επαναπρόσληψη του συναδέλφου, δείχνοντας έμπρακτα την αλληλεγγύη τους και υπερασπίζοντας το δικαίωμα των εργαζομένων στην οργάνωση, στη συλλογική δράση και τον συνδικαλισμό.

Υποστηρίζουμε επιπλέον τα αιτήματα των εργολαβικών συναδέλφων για:

• την απόδοση όλων των προβλεπόμενων από την εργατική νομοθεσία παροχών (άδειες, επιδόματα άδειας και παιδιών, τριετίες προϋπηρεσίας) και τον έλεγχο του αναδόχου εργολάβου  από το Πανεπιστήμιο για την τήρηση των παραπάνω,
  • τη χορήγηση μέσων ατομικής προστασίας και του απαραίτητου εξοπλισμού στους εργολαβικούς εργαζόμενους, όπως και την εξασφάλιση της καταλληλόλητας των χώρων και εγκαταστάσεων του τεχνικού συνεργείου για την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων,
  • την τήρηση της ενδεδειγμένης συμπεριφοράς των προϊσταμένων / εποπτών και τη μη ανοχή σε τιμωρητικές ή μειωτικές συμπεριφορές,
  • την ανάκληση των απολύσεων που έλαβαν χώρα το καλοκαίρι, όταν τουλάχιστον 8 εργολαβικοί συνάδελφοι απολύθηκαν.