3&4.9.2015: Παρέμβαση για τον γιατρό εργασίας

Συναδέλφισσες – συνάδελφοι
Η πρόσληψη από το πανεπιστήμιο μας γιατρου (γιατρών) εργασίας και τεχνικού (τεχνικών) ασφάλειας αποτελεί πάγιο αίτημα και διεκδίκηση του συλλόγου μας αρκετά χρόνια τώρα. Η ύπαρξη των ειδικοτήτων αυτών δεν αφορά μόνο στους διοικητικούς υπαλλήλους αλλά στο σύνολο των εργαζομένων στο πανεπιστήμιο. Οι αρμοδιότητες που τους έχουν ανατεθεί θεσμικά, στοχεύουν στην προστασία της σωματικής ακεραιότητας και της υγείας των εργαζομένων, όσο βρίσκονται στον χώρο εργασίας τους. Είναι υποχρεωμένοι δε να τηρούν το ιατρικό απόρρητο, όπως ισχύει για κάθε γιατρό άλλωστε.

​Οι παρατηρήσεις που κάνει ο συνάδελφος στο μήνυμά του προς τη λίστα ​είναι εύστοχες και ήδη είχαν τεθεί από το ΔΣ του συλλόγου στην αρμόδια αντιπρύτανη αλλά και στον γιατρό. Παρά τις διαβεβαιώσεις που λάβαμε, είναι και ευθύνη και αρμοδιότητα του συλλόγου να ελέγχει ώστε τα δεδομένα μας να μην διαρρεύσουν και να μην γίνουν αντικείμενο δοσοληψιών με ιδιωτικές εταιρίες αλλά και η δουλειά τους να γίνεται απρόσκοπτα και σωστά. Θα πρέπει να συνεχίσουμε να απαιτούμε τη διεύρυνση του θεσμού, οι εν λόγω θέσεις να καλυφθούν με πρόσληψη από το πανεπιστήμιο ειδικών με σχέση μόνιμης εργασίας. Να είναι δηλαδή υπάλληλοι του πανεπιστημίου και όχι “συμβασιούχοι” – υπάλληλοι μιας ιδιωτικής εταιρίας (των οποίων η σύμβαση λήγει τον Οκτώβρη) ώστε να μην τίθεται θέμα παραχώρησης των στοιχείων μας στον ιδιώτη εργοδότη του γιατρού αλλά και η ποιότητα / επάρκεια της εξέτασης να μην επηρρεάζεται από πίεση χρόνου – εντατικοποίηση.
Γ. Κουρμούλης